Celem każdego zakładu jest jak największa produkcja w jak najmniejszym czasie. Bez względu na rozmiar firmy - każdy schemat zarządzania sprowadza się właśnie do tej funkcji. W jaki sposób planowanie produkcji może nam w tym pomóc?
Planowanie produkcji polega na wydajnym gromadzeniu danych, analizowaniu ich i przekazywaniu odpowiednich wytycznych pracownikom. Może się to wydawać błahą sprawą - w istocie jednak planowanie produkcji jest jedną z najistotniejszych czynności, które wykonuje się w zakładzie pracy. Dlaczego jest to takie ważne? Jakie korzyści niesie ze sobą optymalne planowanie produkcji? Jakie narzędzia przeznaczone do tego celu znajdziemy na rynku i które z nich sprawdzą się najlepiej?
Planowanie produkcji - dlaczego jest takie ważne?
Świadome i odpowiedzialne planowanie produkcji jest kluczowe, aby zakład pracy mógł funkcjonować całkowicie wydajnie. Tylko w ten sposób bowiem możliwe jest określenie realnego zapotrzebowania na konkretny rodzaj produktów i dostosowanie względem niego nakładu produkcji.
Planowanie produkcji pozwala przekierować zasoby tam, gdzie jest to konieczne. Dzięki temu unikamy powstawania nadwyżek i niedoborów towarów. Dzięki analizie danych pracownicy nie wykonują też niepotrzebnych zadań.
Jakie korzyści niesie ze sobą optymalne planowanie produkcji?
Optymalne planowanie produkcji niesie ze sobą szereg korzyści, które obejmują wiele płaszczyzn funkcjonowania zakładu pracy. Do najważniejszych możemy zaliczyć:
- Produkcja idealnie dostosowana do zapotrzebowania (brak nadwyżek i niedoborów)
- Maksymalne wykorzystanie zasobów firmy (jak np. tokarki, frezarki uniwersalne, walcarki)
- Niższe koszty produkcji
- Mniejsze zapotrzebowanie na pracowników
W rzeczywistości planowanie produkcji sprawia, że cały zakład pracy funkcjonuje dużo sprawniej i wydajniej. Można powiedzieć, że osiąga dzięki temu wyższy poziom jakości.
Jakie narzędzia do planowania produkcji sprawdzają się najlepiej?
Kiedyś do planowania produkcji używano wydruków, kartek i długopisów. Później zakłady pracy przestawiły się na tabelki stworzone w programie Excel. Oba te rozwiązania mają co prawda swoje zalety - ich wady jednak zdecydowanie wychodzą na pierwszy plan.
Obecnie jedynym rozwiązaniem, które tak naprawdę nie posiada funkcjonalnych wad - jest oprogramowanie komputerowe. Ma to przede wszystkim związek z ogromnym postępem technologicznym, jaki dokonał się w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
Oprogramowanie komputerowe, a planowanie produkcji - jak to działa?
Planowanie produkcji z wykorzystaniem programu komputerowego stwarza niemal nieskończone możliwości. Inteligentny system automatycznie gromadzi dane i dokonuje wstępnego zestawienia.
Dzięki temu nie musimy dokonywać obliczeń, w których sektorach produkcji mamy nadmiar lub niedobór. Wystarczy, że obejrzymy zestawienie i ocenimy, gdzie należy dokonać zmian. Wprowadzamy wartości na klawiaturze, a te są błyskawicznie przekazywane na linię produkcyjną.
Pozwala to na dokonywanie bardzo dużej ilości zmian w ciągu dnia, co przekłada się na znacznie większą wydajność produkcji.
Planowanie produkcji za pomocą oprogramowania - jakie będzie najlepsze?
Na rynku można znaleźć wiele programów do planowania produkcji. Jednym z najbardziej wydajnych i najczęściej stosowanych jest polski system Prodio. Stanowi on kompleksowe narzędzie, które pozwala dokonywać szczegółowych analiz, tworzyć plany i sprawnie przekazywać je pracownikom.
Dzięki przejrzystemu i funkcjonalnemu panelowi, zarządca ma możliwość dokonywania zmian i przesyłania planów z dowolnego miejsca na świecie. Oprócz tego program posiada wiele innych, przydatnych funkcji, jak chociażby dostęp do historii pracy i wydajności zakładu.
Dowiedz się więcej o planowaniu produkcji: https://getprodio.com/pl/planowanie-produkcji/